facebook

Den spouštění IPv6 se blíží

Publikováno: 15.12.2013

Dne 6. června 2012 Google, Facebook, Akamai, Yahoo! a další velké servery chystají nabídnout svůj obsah nativně prostřednictvím IPv6. Tentokrát ale nepůjde o jednodenní test, od tohoto data zůstanou služby po IPv6 dostupné všem a napořád. Z českých poskytovatelů obsahu se aktivně zapojí i Seznam.cz, který již většině internetového světa některé své služby přes IPv6 zpřístupňuje.

Naše firma B(-NET Brumovice jako jedna z mála poskytovatelů internetových služeb rovněž podporuje tento nový protokol IPv6 v plném rozsahu již od roku 2011. Jsme členy sdužení RIPE NCC a zapojili jsme se aktivně do programu IPv6 Enabled Program. Všichni naší klienti, kteří mají nastaven tarif z ceníku 2011 mají již aktivovanou podporu IPv6 protokolu a mohou tak plně využít výhod navazujících služeb. Aktuálně tvoří IPv6 provoz v naší síti cca 4% z celkového datového provozu.

Test IPv6 vám prozradí zda máte tento protokol aktivní. V případě, že vám test ukáže negativní výsledek neváhajte nás kontaktovat a požádat a nový tarif či internetovou přípojku, která tento protokol podporuje.

Co je IPv6

IPv6 (IP verze 6) je internetový protokol, který je nástupcem IPv4 protokolu. Přes IP protokol probíhá veškerá internetová komunikace. Můžeme to například přirovnat k obyčejnému telefonování: V telefonním seznamu si například vyberete volat "Pepu Nováka" a po vytočení číselného telefonního čísla se provede spojení. V případě IP protokolu je to podobné: Ve vašem prohlížeči zadáte například www.seznam.cz a počítač se spojí s obsahem přes číselnou IP adresu 77.75.72.3 se servrem a zobrazí vám jeho obsah.

Starší protokol IPv4 je tu s námi už více jak 30 let a jeho největší nevýhodou je maximální, a tudíž omezený, počet IP adres, které lze po celém světě přidělit. Začátkem února 2011 došlo k obávanému: poslední IP adresy byly rozděleny mezi kontinenty a začal boj o poslední zbytky IP adres. Nový IPv6 protokol je vytvořen s opravdu velkou rezervou počtu IP adres, a proto by měl přežít několik generací.

Pro porovnání: počet IPv4 adres je něco přes 4 miliardy (232), ale IPv6 adres je 2128, což je pro představu cca 66 triliónů IP adres na každý centimetr čtvereční zemského povrchu včetně oceánů. Bohužel IPv6 není zpětně kompatibilní s IPv4 a proto nelze jednoduše začít používat nový protokol a na starý zapomenout. Musí se proto zavádět souběžně k IPv4 tak, aby uživatelům fungovalo vše a to je mnohdy velmi složité. Existují funkční přechodové služby založené na tunelování spojení z IPv4 na IPv6 a naopak, ovšem tento stav nelze aplikovat dlouhodobě, protože to přináší několik zásadních technických nevýhod.

Více informací o IPv6 se dozvíte také:

- Wikipedie
- Velmi zdařilý seriál článků o IPv6 na serveru Lupa.cz
- Kniha Pavla Satrapy "IPv6"
Kontaktní formulář
Formulář slouží k jakémukoliv Vašemu dotazu či požadavku
* ... povinné údaje