facebook

Čím víc antén, tím více WIFI (nebo Adidas)?

Publikováno: 2.4.2018

Proč používáme WiFi routery bez antén a proč si myslíme, že je to správná volba?

(Pro odborníky: níže uvedený popis je zobecněním složitých pojmů do jednoduchých vět pro uživatele bez hlubších znalostí problematiky)

 

Faktor číslo 1: prostředí.

Odpověď leží v samotné otázce, co je to anténa? Anténa je pasivní část routeru a slouží jako zesilovač. To znamená, že nejenže zesílí vysílací výkon z routeru, ale zesílí i veškerý přijímaný signál do routeru! Takže pokud router provozujete v zarušeném prostředí, je docela nežádoucí zesilovat veškerý ten šum a rušení okolo. Nijak tím totiž nezlepšíte výkon svého zařízení, ba naopak, může to být spíše ke škodě.

 

Faktor číslo 2: umístění routeru.

Umístění velice úzce souvisí s šířením signálu prostředím. Abychom správně zvolili umístění routeru v domácnosti/firmě a neměli přehnaná očekávání od rychlosti a kvality instalované WiFi, je potřeba pochopit, jak se signál šíří a jak se vlastně dostane tam, kam potřebujeme.

Signál se šíří přímou cestou a pokud narazí na překážku, tak část signálu projde, část je pohlcena překážkou a část se odrazí (takový kulečník v prostoru). Důležité je si uvědomit, že při každém takovém odrazu/průniku, dochází k výraznému zhoršení kvality, a tudíž ke snížení rychlosti přenosu dat mezi Vaším WiFi routerem a Vaším zařízením (Notebookem, Mobilem, atd…). Úroveň tohoto zhoršení kvality/rychlosti záleží na materiálu překážky (každý materiál má jiný vliv, ale jedno mají společné - vždy dojde k degradaci kvality). Je to podobné jako s mobilním signálem, kde jsme si tak nějak časem zvykli na postávaní u oken a lovení více čárek na svém mobilu :). Také se zde podvědomě snažíme snížit počet překážek (např. zdí) mezi mobilem a vysílačem, který je tam někde venku. To stejné probíhá i v uzavřeném prostoru domácnosti/firmy. Kvalitu získáte vždy co nejblíže k vysílači (WiFi routeru) a pokud možno bez překážek.

 

-       Rada: WiFi signál je tam, kde je WiFI router a každé další dveře, stěna, patro to jen zhoršují.

 

Čili než umístíte Wifi router ve své domácnosti nebo firmě, zamyslete se, kde se nejčastěji pohybujete a zvolte místo, které bude nejblíže těmto prostorům a kde signál nebude muset překonávat mnoho překážek. Rozhodně se nesnažte WiFi router schovat někam do skříně, pod postel, za pohovku, na půdu, do sklepa atd.

 

-       Rada: Pokud máte členitou domácnost/firmu (např. více pater) zvažte pořízení více WiFi routerů (třeba do každého patra).

 

Říkáte si, proč bych si měl kupovat více routerů, když si mohu koupit jeden s více anténkami a čím větší tím lepší… Zde je na místě malé shrnutí, anténa je jen pasivní zesilovač a kde není kvalita, není co zesilovat. Skrytá pravda, každé zařízení musí splňovat velmi přísné maximální limity na vysílací výkon, který je zastropován na určitém výkonu legislativou, takže pokud výrobce u svého produktu použije externí anténky, musí snížit vysílací výkon celého zařízení tak, aby neporušoval normy. Proto je jedno, jestli má Váš WiFi router antén 6 nebo žádnou, vždy má stejný vysílací výkon.

 

Faktor číslo 3: co je lepší 2.4 nebo 5GHz?

Aby to bylo celé ještě trochu komplikovanější, vstupuje na scénu kmitočet, stará dobrá 2.4 GHz (dvačtyřka) nebo nová moderní 5 GHz (pětka). A opět trocha fyziky. Čím vyšší kmitočet, tím sice lze dosáhnout vyšší přenosové rychlosti, ale také je tento vyšší kmitočet podstatněji náchylnější na překážky a jeho kvalita a schopnost přenášet data se rychle ztrácí při střetu či odrazu. A všimněte si, že u kmitočtu 5GHz již nezmiňuji průnik překážkou, s tím nelze takřka počítat. Prostě a lidově čím vyšší kmitočet tím je to složitější.

 

Faktor číslo 4: k čemu ty antény vlastně jsou?

Je mi to líto, ale asi hlavní důvod je ten, že se to lépe prodá. „Čím více antén, tím více WiFi (nebo Adidas)“ :). Bohužel dnes prodává obal, a silná slova na obalu. A pokud se k tomu přidá nekvalifikovaná obsluha hypermarketu či jiného marketu (záměrně nechci jmenovat, abych neurazil) tak je dílo dokonáno a zákazník odchází spokojen s představou, že jeden super výkonný router s mnoha anténkami prosvítí signálem i olovo a na zahradě bude signál určitě taky. Docela smutné… a to jsem pořád nezmínil cenu, která bude odpovídat tomu super WiFi routeru a té velké barevné krabici.
 
Tak a teď trocha té techniky. Anténa/y je pasivní zesilovač a slouží k zesílení signálu. Pokud je antén více, slouží k lepší detekci toho správného signálu, router se snaží odstranit šum a zvýšit tak kvalitu signálu. Je to absurdní, protože bez antén by bylo méně šumu a nebylo by nutné ho odstraňovat (ale toto jsem již hodně zjednodušil, odborníci prominou). Další důvod, proč má WiFi router více antén je, že postupem času se vyvinuly nové metody, přenosové protokoly, jak přenést více dat za použití více cest a nejnověji i za použití i více kmitočtů. Čili výrobci se usilovně snaží přelstít fyziku kombinací všeho dostupného, ale vždy tu je nějaké „ALE“, což je ta fyzická překážka v podobě stěn, stropů a dveří, které nelze jen tak jednoduše přelstít, ty nám vždy zůstanou k tíži této bezdrátové technologie. Ať je to WiFi nebo mobilní signál, pořád je to přenos vzduchem, který má svá pravidla, výhody a nespočet omezení.
 

-       Rada: Není potřeba platit více za více antén, ale někdy je dobré investovat do více instalovaných WiFi routerů, což nemusí vždy znamenat zaplatit více. Univerzální rada zde není a pokud si nevíte rady, svěřte se do rukou odborníka (ne v ...marketu… či v něčem podobném)

 

Faktor číslo 5: BNET doporučuje

My v BNET Internet nabízíme našim klientům malé WiFi routery renomované značky Mikrotik, která nemá žádnou anténku (alespoň ne viditelnou), nemá honosně vypadající barevnou krabici s mega nápisy, ale zato má kvalitní vysoce citlivé čipy, malé rozměry, vysokou modularitu v nastavení, vysokou bezpečnost, velký výkon a nízkou cenu.
 

Faktor poslední: a co recenze?

Pokud si odmyslíme PR (placené) články, jenž píší samotní výrobci či prodejci za účelem zvýšení odbytu svého výrobku nebo pro podporu značky, tak nám zůstanou snad nezávislé recenze, které se snaží něco zjistit. Zkusíme si zde popsat proč to většinou pak reálně dělá úplně něco jiného, než slibovala ta skvělá recenze, kdy nějaký konkrétní WiFi router překonal tři zdi a podobně.

 

  1. Podmínky testu není možné replikovat, nikdy nedosáhnete ve své domácnosti stejného prostředí jako v redakci, kde testovali. Nemáte stejné stěny, nejsou ze stejného materiálu, nemají stejnou tloušťku, nemají stejnou vlhkost (ano vlhkost jeden z nejzásadnějších faktorů) atd…
  2. Rušení neboli okolní šum bude zcela jiný, a to nejen ten, který pochází z okolních WiFi, které jsou již dnes všude, ale i od dalších elektronických zařízení, které mohou ovlivňovat kvalitu a homogenitu WiFi signálu. Zdrojem rušení může být PC myš, dětská chůvička, levné čínské trafo, prostě cokoli, co je v zásuvce má potencionál rušit.
  3. Software a hardware, kterým se testuje, bude jiný, počínaje samotným prohlížečem a konče u výkonu celého PC. A nezapomeňme, že někde uprostřed máme antivirové programy, které v reálném čase kontrolují a filtrují veškerou komunikaci.

 

Takto by se dalo pokračovat velice dlouho a výčet faktorů ovlivňujících výkon a kvalitu je opravdu široký, nicméně ten nejdůležitější faktor je lidská mysl!
 

-       Rada na závěr: Než něco koupíte, přemýšlejte, pochybujte a klaďte otázky. Utrácet je snadné… :)
Kontaktní formulář
Formulář slouží k jakémukoliv Vašemu dotazu či požadavku
* ... povinné údaje