facebook

Pevná veřejná IPv4 adresa

IP logo

Při pořízení služby Pevná IP adresa získáte statické veřejné IPv4 adresy dle objednaného rozsahu (masky) a automaticky také adresy IPv6/64. Jednotlivé IPv4 bloky jsou zpoplatněny dle níže uvedeného ceníku. Doporučujeme Vaše potřeby vždy konzultovat s naší technickou podporou, která Vám pomůže vybrat si to nejvýhodnější řešení. K jedné fyzické přípojce lze standardně přidělit jen jednu variantu (masku) IPv4 adres.

V případě Vašich specifických nestandardních požadavků, Vám rádi vypracujeme individuální nabídku dle Vaší specifikace.

 

Blok IPv4
(maska)
Počet IP
adres
Cena s DPHPopis
MěsíčněJednorázově za přidělení
/32 1 90,- Kč zdarma 0,- Kč využitelná 1 IP adresa nastavena na přípojce klienta  (NAT 1:N), stačí pro naprostou většinu potřeb, hry, NAS, kamery, vzdálená plocha...
/30* 1 90,- Kč 250,- Kč blok 4 IP adres (1 využitelná), vyhrazeno pouze pro firemní potřeby, nutný router ve správě klienta a aktivní tarif dle aktuálního ceníku
/30*
(druhý příděl)
1 400,- Kč 500,- Kč stejně jako maska /30, druhý blok přidělujeme jen výjimečně pro speciální potřeby klienta, např.: pobočkové pracoviště, samostatné ústředny, servery, atd.
/29* 5 800,- Kč 1000,- Kč blok 8 IP adres (5 využitelných), vyhrazeno jen pro služby s tarifem Business, podmínkou pro přidělení je uzavřená SLA smlouva

* Osobní údaje klienta, kterému byl IP rozsah přidělen budou zveřejněny v centrálním registru RIR společnosti RIPE NCC.
* Nezapomeňte si v případě potřeby nechat zapsat ke své IP adrese také reverzní záznam, který je u některých aplikací vyžadován.


Co možná nevíte o veřejných IP adresách.

Zajímá vás, jak je to s veřejnými adresami? Máte představu o tom, jaké konkrétní výhody či nevýhody vyplývají z vlastnictví veřejné IP adresy?

 

Stručně o IP adresách

IP adresa neboli „Internet Protocol“ adresa slouží k přesné identifikaci a také lokalizaci jednotlivých HW zařízení v rámci internetové sítě. Podle IP adresy lze dohledat nejen webový server, ale i soukromý počítač, prostě každé zařízení, které ji má přidělenou. V současné době se stále pro zápis adres používá protokol IPv4 využívající 32bitové IP adresy. Postupně však internetový svět přechází na nový 128bitový protokol IPv6, protože IPv4 adresy došly již kolem roku 2011 a aktuálně je jich velký nedostatek.

 

Jak taková IP adresa vypadá?

IPv4 adresa se skládá ze 4 čísel oddělených tečkou například 172.217.23.228. Struktura zápisu IPv6 adresy je o poznání zajímavější a vypadá například takto 2400:cb00:2048:1::c629:d6a2. Podrobnější popis najdete například na Wikipedii https://cs.wikipedia.org/wiki/IP_adresa

 

Jakou mám IP adresu?

Drtivá většina připojení využívá neveřejnou IP adresu. V naší síti BNET přidělujeme standardně neveřejné IPv4 adresy. Pro zjištění, jakou máte aktuální IP adresu můžete použít tyto odkazy:

https://mojeip4.bnet-internet.cz/

https://www.mojeip.cz/

Pro naprostou většinu činností na internetu je neveřejná adresa dostačující a neskýtá prakticky žádná omezení. Pokud se však rozhodnete využívat internet některými pokročilejšími způsoby, neveřejná IP adresa vás může začít technicky limitovat. Pojďme se tedy podívat, v jakých případech se bez veřejné adresy neobejdete a jaké nástrahy to skrývá.

 

Potřebujete přístup ke svému zařízení odkudkoli?

Zatímco neveřejná adresa je v rámci internetu jen obtížně dohledatelná, veřejná verze přesně ukazuje cestu ke konkrétnímu cíli, včetně její přesné polohy. Tyto adresy jsou vždy unikátní a nemůže nastat situace, že by více zařízení různě po světě využívalo stejnou adresu. K veřejné adrese se můžete připojit odkudkoli z internetu. V praxi to znamená, že můžete například svůj počítač ovládat na dálku a mít dostupný veškerý obsah na něm uložený.

Totéž samozřejmě platí nejenom pro počítače, ale i další zařízení připojené k internetu s veřejnou IP adresou. Může se jednat např. o počítačové periferie (např. tiskárny), ale třeba i o kamerové systémy. V dnešní době také rychle roste popularita systémů pro tzv. „chytrou domácnost“. Prostřednictvím veřejné IP adresy máte možnost ovládat celou řadu funkcí na dálku. Vzdálený přístup Vám umožní přistupovat k osobním datům či správě topení, klimatizace, kamerám a dalším domácím či firemním systémům.

 

ALE

Každá výhoda má své ALE!

Může se zdát, že veřejná IP má samé klady, ale není tomu tak! Tím, že je síť a zařízení uživatele zpřístupněna celému internetu, je také zpřístupněna všem jeho nebezpečím a ztrácí na anonymitě. Pokud je zařízení špatně zabezpečeno, nebo je domácí či firemní síť postavena na méně kvalitních síťových prvcích, může se stát lehce napadnutelnou a společně s ní i všechna data a zařízení připojená k této síti. Základním doporučením je tedy mít kvalitní, a především precizně zabezpečené síťové prvky, bezchybně nastavený firewall, spolehlivý antivirový program, a hlavně aktualizovaný operační systém.

 

Jak se tedy rozhodnout?

Vždy pečlivě zvažte, nebo se poraďte s našimi odborníky, zda skutečně veřejnou pevnou IP adresu potřebujete. Různé potřeby vyžadují různá řešení a po podrobném prostudování můžete dojít k závěru, že možná žádnou veřejnou IP adresu nebudete potřebovat. Ušetříte tak peníze a možná i mnoho starostí.

 

Kontaktní formulář
Formulář slouží k jakémukoliv Vašemu dotazu či požadavku
* ... povinné údaje