Čím víc antén tím více WiFi nebo Adidas?...

Jak vybrat WiFi router
a proč některé nemají antény?

Pro odborníky: níže uvedený popis je zobecněním složitých pojmů pro uživatele bez hlubších znalostí problematiky. Některá přirovnání jsou zjednodušena tak, aby i laická veřejnost následně dokázala využít informace, pro své správné rozhodnutí, při nákupu WiFi routeru.


BNET doporučuje routery Mikrotik

WiFi routery

 

Faktor prostředí.

Každý WiFi router anténu má, je to nutnost, jen u některých typů jsou velké externí (jsou vidět), ale mohou být také menší skryté, integrované uvnitř routeru. Podstata spíše leží v samotné otázce, co je to anténa? a je nunté aby rychlý WiFi router měl těch antén tolik a byly velké? Anténa je pasivní část routeru (prostě kus drátu) a slouží jako zesilovač. Což znamená, že nejenže zesílí vysílací výkon z routeru ven, ale zesílí i veškerý přijímaný signál do routeru! Takže pokud router provozujete v zarušeném prostředí (na tel. nebo PC vidíte 5 a více WiFi sítí) je docela nežádoucí zesilovat veškerý ten šum a rušení okolo, nijak tím totiž nezlepšíte výkon svého zařízení, naopak může to být spíše ke škodě.

 

Faktor umístění routeru.

Umístění velice úzce souvisí se šířením signálu v prostoru. Abychom správně zvolili umístění routeru v domácnosti/firmě a neměli přehnaná očekávání od rychlosti a kvality instalované WiFi, je potřeba pochopit, jak se signál šíří a jak se vlastně dostane tam, kam potřebujeme.

Signál se šíří vždy přímou cestou a když signál narazí na překážku, část projde, část je pohlcena překážkou a část se odrazí (takový kulečník v prostoru). Důležité je si uvědomit, že při každém takovém odrazu/průniku dochází k výraznému zhoršení kvality a tudíž ke snížení rychlosti přenosu dat mezi vaším WiFi routerem a vaším zařízením (Notebookem, Mobilem, atd…) Úroveň tohoto zhoršení kvality/rychlosti záleží na materiálu překážky (každý materiál má jiný vliv, ale jedno mají společné, vždy dojde k degradaci kvality) je to podobné jako s mobilním signálem, kde jsme si tak nějak časem zvykli na postávaní u oken a lovení více čárek na svém mobilu, kde se podvědomě snažíme snížit počet překážek (např. zdí) mezi mobilem a vysílačem, který je tam někde venku. To stejné probíhá i v uzavřeném prostoru domácnosti/firmy, kvalitu získáte vždy co nejblíže k vysílači (WiFI routeru) a pokud možno bez překážek.

 

Čili, než umístíte WiFi router ve své domácnosti nebo firmě, zamyslete se, kde se nejčastěji pohybujete a zvolte místo, které bude nejblíže těmto prostorům a kde signál nebude muset překonávat mnoho překážek. Rozhodně se nesnažte WiFi router schovat někam do skříně, pod postel, za pohovku, na půdu, do sklepa atd… Ideální umístění je spíše na vyvýšeném dobře viditelném místě.

Rada č.1.
- WiFi signál je tam, kde je WiFI router a každé další dveře, stěna, patro... to jen zhoršují.

Mikrotik-hap-ax2

Rada č.2. - Pokud máte členitou domácnost/firmu (např. více pater) zvažte pořízení více WiFi routeru (třeba do každého patra). V žádném případě si nekupujte opakovač/zesilovač/repeater! Tyto zařízení v drtivé většině situaci více komplikují než řeší.

 

Říkáte si, proč si kupovat více routerů, když si mohu koupit jeden s více anténkami a čím větší tím lepší… Zde je na místě malé shrnutí. Anténa je jen pasivní zesilovač a kde není kvalita není co zesilovat. Skrytá pravda! každé zařízení musí splňovat velmi přísné limity na vysílací výkon a síla signálu (maximální výkon) je omezena legislativou, takže pokud výrobce u svého produktu použije externí anténky, musí snížit vysílací výkon celého zařízení tak, aby neporušoval normy, jinak by výrobek nemohl uvést na trh a prodávat. Čili je jedno, jestli má WiFi router antén 6 nebo žádnou, všechny WiFi routery mají vždy stejný maximální vysílací výkon.

 

WiFi signál v domě

 

Faktor výkonu, aneb dosah není vše.

Jak bylo výše řečeno, maximální vysílací výkon mají všechny WiFi routery stejný. Co ale není stejné, je výkon CPU neboli procesoru, který se stará o komunikaci a řídí výměnu dat mezi bezdrátovou WiFi částí a kabelovou částí porty. Tento výkon pak výrazně ovlivňuje počet bezdrátových a kabelových zařízení, která můžou být současně na WiFi router připojena. Různé modely WiFi routerů mají různý počet ethernetových portů a dražší varianty disponují i kombinací pro vysílací pásma 2.4GHz a 5GHz. Zde není snadné poradit, snad jen pokud má WiFi router mnoho antén, chlubí se závratnými rychlostmi a má mnoho portů, musí stát také adekvátní částku a pokud je podezřele levný, buďte velmi pečliví ve výběru a posuzování. Nekupujte jen hromadu plastu, koukejte pod kapotu!

 

Faktor signálu, co je lepší 2.4 nebo 5GHz?

Aby to bylo celé ještě trochu složitější, vstupuje na scénu kmitočet, stará dobrá 2.4GHz (dvačtyřka) nebo nová rychlejší 5GHz (pětka). A opět trocha fyziky. Čím vyšší kmitočet, tím sice lze dosáhnout vyšší přenosové rychlosti, ale také je tento vyšší kmitočet podstatněji citlivější na překážky. Kvalita a schopnost přenášet data se pak rychle ztrácí při jakémkoli odrazu či střetu s překážkou. Všimněte si, že u kmitočtu 5GHz již nezmiňuji průnik, s tím nelze takřka počítat. Prostě, čím vyšší kmitočet, tím je to složitější. Pro členitější prostory volte výhradně 2.4GHz, pro otevřenou místnost, kde je zajištěna přímá viditelnost, lze použít WiFi 5 GHz.

Dosah WiFi

 

Faktor ADIDAS, k čemu ty antény jsou?

Je mi líto, ale asi hlavní důvod je ten, že se to lépe prodá „Čím více antén tím více WiFi a Adidas“. Bohužel dnes prodává obal a silná slova na obalu. A pokud se k tomu přidá i nekvalifikovaná obsluha hypermarketu, tak je dílo dokonáno a zákazník odchází spokojen s představou, že jeden super výkonný WiFi router s mnoha anténkami prosvítí signálem i olovo a na zahradě bude signál určitě taky. Docela smutné… a to jsem pořád nezmínil cenu, která bude odpovídat tomu super WiFi routeru a té velké barevné krabici. Další fintou prodejců je velikost, tak nějak podvědomě máme v sobě všichni zakódované, že větší = lepší, OMYL! Obal je jen hromada nepodstatného plastu, což platí jak pro sušenky v Kauflandu, tak pro WiFi router. Nekupujte vzduch a plasty, vždy je důležité, co je uvnitř! Ruku na srdce, opravdu chcete mít doma pavoučí monstrum?

WiFi router

 

 

Tak a teď trocha té techniky, anténa/y je pasivní zesilovač a slouží k zesílení signálu, pokud je antén více, slouží k lepší detekci toho správného signálu, router se snaží odstranit šum a zvýšit tak kvalitu signálu. Je to absurdní, protože bez antén by bylo méně šumu a nebylo by nutné ho odstraňovat (ale toto jsem již hodně zjednodušil, odborníci prominou). Další důvod, proč má WiFi router více antén je, že postupem času se vyvinuly nové metody, přenosové protokoly, jak přenést více dat za použití více cest a nejnověji i za použití i více kmitočtů. Čili výrobci se usilovně snaží přelstít fyziku kombinací všeho dostupného, ale vždy tu je nějaké „ALE“, což je ta fyzická překážka v podobě stěn, stropů a dveří, které nelze jen tak jednoduše přelstít, ty nám vždy zůstanou k tíži této bezdrátové technologie. Ať je to WiFi nebo mobilní signál, pořád je to přenos vzduchem, který má svá pravidla, výhody a nespočet omezení.

Rada č.3. - Není potřeba platit více za více antén, ale někdy je dobré zaplatit více za více instalovaných WiFi routerů, což nemusí vždy znamenat zaplatit více. Univerzální rada zde není a pokud si nevíte rady, svěřte se do rukou odborníka (ne prodavači v ...marketu!)

 

 

Faktor odborných recenzí a testů.

Pokud si odmyslíme PR (placené články), jenž píší samotní výrobci či prodejci za účelem zvýšení odbytu svého výrobku nebo pro podporu značky, tak nám zůstane pár snad nezávislých recenzí, které se snaží něco zjistit. Zkusíme si zde popsat proč to většinou pak reálně dělá úplně něco jiného, než slibovala ta skvělá recenze, kdy nějaký konkrétní WiFi router překonal tři zdi, měl úžasnou rychlost a podobně.

  1. Podmínky testu není možné replikovat, nikdy nedosáhnete ve své domácnosti stejného prostředí jako v redakci, kde testovali. Nemáte stejné stěny, nejsou ze stejného materiálu, nemají stejnou tloušťku, nemají stejnou vlhkost (ano vlhkost jeden z nejzásadnějších faktorů) atd… atd…
  2. Rušení neboli okolní šum bude zcela jiný a to nejen ten, který pochází z okolních WiFi, které jsou již dnes všude, ale i od dalších elektronických zařízení, které mohou ovlivňovat kvalitu a homogenitu WiFi signálu. Zdrojem rušení může být PC myš, dětská chůvička, levné čínské trafo, prostě cokoli, co je v zásuvce, má potencionál rušit.
  3. Software a hardware, kterým se testuje, bude jiný, počínaje samotným prohlížečem a konče u výkonu celého PC a nezapomeňme, že někde uprostřed máme antivirové programy, které v reálném čase kontrolují a filtrují veškerou internetovou komunikaci.
  4. Rovněž typ a objem přenášených dat v testu bude jiný. A i kdyby jste si pořídili stejné vybavení (stejný WiFi router) není jisté, že výrobce mezi tím neudělal fyzické změny v návrhu plošných spojů, firmware... I na pohled typově stejné zařízení nemusí být stejné!

WiFi signál

 

Takto by se dalo pokračovat velice dlouho a výčet faktorů ovlivňujících výkon a kvalitu testu je opravdu široký, nicméně ten nejdůležitější faktor je lidská mysl! Žádná věc není dokonalá a většinou existuje více správných řešení. A pokud nevíte, svěřte se do rukou odborníků.

 

BNET doporučuje.

My v BNET Internet nabízíme našim zákazníkům WiFi routery renomované značky Mikrotik, jejichž modely většinou nemají žádnou externí anténku (alespoň ne viditelnou), nemají honosně vypadající barevnou krabici s mega nápisy, ale zato mají kvalitní vysoce citlivé čipy, díky menším integrovaným anténám i příjemně malé rozměry, vysokou modularitu v nastavení, skvělé zabezpečení, vysoký výkon a hlavně jsou za velmi příjemnou cenu.

 

Poslední rada - Než něco koupíte dobře to promyslete, pochybujte a klaďte otázky. Utrácet je snadné...

Pokud vás doma nebo ve firmě trápí WiFi, chtěli byste ji vyladit k dokonalosti, zrychlit a zlepšit pokrytí, nabízíme odborné posouzení naším technikem. Technik vám přímo u vás na místě provede diagnostiku a doporučí to nejvýhodnější řešení. Následně vám rovněž zajistíme i technické úpravy tak, ať je vaše WiFi zase dokonale rychlá a spolehlivá.

 

Mám zájem o návštěvu technika