Internetové spojení

Jak získat vlastní veřejnou IP adresu

Přidělení pevné IP adresy 
Ceník IPv4.

Pevná IP adresa slouží k přesné identifikaci a také lokalizaci jednotlivých zařízení v rámci celosvětové internetové sítě. Podle veřejné IP adresy lze dohledat jakékoli zařízení, např. server, počítač, kameru... prostě každé zařízení s pevnou veřejnou IP adresou. V současné době se stále používájí 32bitové IPv4 adresy. Postupně však internetový svět přechází na nový 128bitový protokol IPv6, protože IPv4 adresy došly již kolem roku 2011 a aktuálně je jich velký nedostatek.


Mám zájem o IPv4 adresu

IPv4 adresa

Chcete získat vlastní pevnou veřejnou IPv4 adresu? Musíte o její přidělení požádat. Jednotlivé IP adresy (IPv4 bloky) jsou zpoplatněny dle níže uvedeného ceníku. Doporučujeme vaše potřeby vždy konzultovat s naší technickou podporou, která vám pomůže vybrat si to nejvýhodnější řešení. K jedné fyzické přípojce lze standardně přidělit jen jednu variantu (masku) IPv4 adres. V případě vašich specifických požadavků, vám rádi vypracujeme individuální nabídku dle vašich potřeb.

 

Ceník IP adres v síti BNET.

 

Blok IPv4 (maska) Počet IP adres Měsíčně s DPH Jednorázově
za přidělení
Popis
/32 1 90 Kč zdarma jedna IP adresa nastavena na přípojce (NAT 1:N), stačí pro většinu potřeb, hry, NAS, kamery, vzdálená plocha...
/30* 1 90 Kč 250 Kč blok 4 IP adres (1 využitelná), vyhrazeno pouze pro firemní potřeby, nutný router ve správě zákazníka
/30*
(druhý příděl)
1 400 Kč 500 Kč jako maska /30, druhý blok přidělujeme jen výjimečně pro speciální potřeby firmy, např.: pobočkové pracoviště, samostatné ústředny, servery, atd.
/29* 5 800 Kč 1000 Kč blok 8 IP adres (5 využitelných), vyhrazeno pro služby s tarifem Business, podmínkou přidělení je uzavřená SLA smlouva

* Osobní údaje klienta, kterému byl IP rozsah přidělen budou zveřejněny v centrálním registru RIR, společnosti RIPE NCC (RIPE Network Coordination Centre).
* Nezapomeňte si v případě potřeby nechat zapsat ke své IP adrese také reverzní záznam, který je u některých aplikací vyžadován.

 


IPv4 připojení

Co možná nevíte o IP adresách.

Zajímá vás, jak je to s veřejnými adresami? Máte představu o tom, jaké konkrétní výhody či nevýhody vyplývají z vlastnictví veřejné IP adresy?

Jak taková IP adresa vypadá?

IPv4 adresa se skládá ze 4 čísel oddělených tečkou například 172.217.23.228. Struktura zápisu IPv6 adresy je o poznání zajímavější a vypadá například takto 2400:cb00:2048:1::c629:d6a2. Podrobnější popis najdete například na Wikipedii.

 

Jak zjistit svou veřejnou IP adresu?

IP adresa může být statická nebo dynamická, veřejná nebo neveřejná. Drtivá většina připojení využívá neveřejnou IP adresu.  V naší síti BNET standardně přidělujeme zákazníkům statickou neveřejnou IPv4 adresu a automaticky také IPv6 adresu. Pro zjištění, jakou máte aktuální IP adresu můžete použít tyto odkazy:

https://mojeip4.bnet-internet.cz/  nebo http://ip.webatlas.cz/

Pro naprostou většinu činností na internetu je neveřejná adresa dostačující a neskýtá prakticky žádná omezení. Pokud se však rozhodnete využívat internet některými pokročilejšími způsoby, neveřejná IP adresa vás může začít technicky limitovat. Pojďme se tedy podívat, v jakých případech se bez veřejné adresy neobejdete a jaké nástrahy to přináší.



Jakou mám IP

 

Potřebujete přístup ke svému zařízení odkudkoli?

Zatímco neveřejná adresa je v rámci internetu jen obtížně dohledatelná, veřejná IP přesně ukazuje cestu ke konkrétnímu cíli, včetně její přesné polohy. Tyto adresy jsou vždy unikátní a nemůže nastat situace, že by více zařízení různě po světě využívalo stejnou adresu. K veřejné adrese se můžete připojit odkudkoli z internetu. V praxi to znamená, že můžete například svůj počítač ovládat na dálku a mít dostupný veškerý obsah na něm uložený.

Totéž samozřejmě platí nejenom pro počítače, ale i další zařízení připojené k internetu s veřejnou IP adresou. Může se jednat např. o počítačové periferie (např. tiskárny), ale třeba i o kamerové systémy. V dnešní době také rychle roste popularita systémů pro tzv. „chytrou domácnost“. Prostřednictvím veřejné IP adresy máte možnost ovládat celou řadu funkcí na dálku. Vzdálený přístup vám umožní přistupovat k osobním datům či správě topení, klimatizace, kamerám a dalším domácím či firemním systémům.

 

Každá výhoda má své ALE!

Může se zdát, že veřejná IP má samé klady, ale není tomu tak! Tím, že je síť a zařízení uživatele zpřístupněna celému internetu, je také zpřístupněna všem jeho nebezpečím a ztrácí na anonymitě. Pokud je zařízení špatně zabezpečeno, nebo je domácí či firemní síť postavena na méně kvalitních síťových prvcích, může se stát lehce napadnutelnou a společně s ní i všechna data a zařízení připojená k této síti. Základním doporučením je tedy mít kvalitní, a především precizně zabezpečené síťové prvky, bezchybně nastavený firewall, spolehlivý antivirový program, a hlavně aktualizovaný operační systém.

 

Jak se tedy rozhodnout?

Vždy pečlivě zvažte, nebo se poraďte s našimi odborníky, zda skutečně veřejnou pevnou IP adresu potřebujete. Různé potřeby vyžadují různá řešení a po podrobném prostudování můžete dojít k závěru, že možná žádnou veřejnou IP adresu nebudete potřebovat. Ušetříte tak peníze a možná i mnoho starostí.