Nastavení internetu

Nastavení DNS, SMTP, NTP v síti BNET


DNS

Co je DNS a proč je nutné ho mít správně nastaven?

Služba DNS je klíčová a dá se říci jedna z nejdůležitějších pro správné a rychlé fungování internetu. Nastavení DNS ve vašem PC zajišťuje správné načtení obsahu ze správného serveru. Při zadání názvu domény do vašeho prohlížeče (např. "www.seznam.cz") se prohlížeč ptá DNS serveru, kde najde obsah pro tuto doménu, a jakmile se to dozví, načte obsah (zobrazí www stránku). Takto to dělá opakovaně i v rámci jedné stránky. Čili, pro rychlé načtení www stránky a celkově rychlý internet, potřebujete rychlý a bezpečný DNS server. Zde je klíčové, kde se server fyzicky nachází. Proto je vždy nejvýhodnější používat DNS servery svého poskytovatele internetového připojení, ty jsou primárně nejblíže vaší přípojce.

Nastavení DNS v síti BNET

  • Primární IPv4 DNS 10.0.0.1 / Sekundární DNS 10.0.0.10
  • Primární IPv6 DNS 2a02:24c0::1 / Sekundární DNS 2a02:24c0::a

Pro vaší ochranu a bezpečnost vaší internetové komunikace používáme profesionální bezpečnostní řešení postavené na platformách WHALEBONE, TURRIS, ESET. Naše DNS servery využívají řešení Peacemaker Cybersecurity a zajišťují, že obsah, který vidíte, je pravý a bezpečný. V případě, že by váš prohlížeč chtěl zobrazit stránku s nebezpečným obsahem, budete na tuto skutečnost předem upozorněni a nebezpečná stránka bude zablokována.

Pokud vás více zajímá problematika DNS, můžete se podívat zde a dozvíte se více.

 


 


SMTP

Co je SMTP a proč je nutné ho mít správně nastaven?

Internetový protokol SMTP se využívá k přenosu e-mailů. Pracují s ním programy pro správu elektronické pošty (Outlook, Thunderbird, eM Client, atd..), takže pokud pro správu své e-mailové pošty používáte nějaký program, je nutné mít správně nastaven SMTP, případně také jiné další parametry jako jsou IMAP, POP, porty, šifrování, atd...

Pro nastavení odchozí pošty (protokol SMTP) vždy použijte zabezpečený šifrovaný port 465 nebo 587. Spojení s poštovním serverem tak bude bezpečné a spolehlivé. Starý nezabezpečený port 25 již není podporován pro odchozí poštu v naší síti! Vždy si však zjistěte u svého poskytovatele e-mailu to správné nastavení pro svůj e-mailový účet a vždy použijte nastavení se šifrováním!

Jak správně nastavit SMTP pro svůj osobní email:

Pokud máte svou e-mailovou adresu s koncovkou ...seznam.cz, ...email.cz, ...centrum.cz,  ...gmail.com, či jiné, postupujte dle návodů níže nebo se obraťte přímo na svého poskytovatele e-mailu, který vám pomůže se správným nastavením.

 

Nastavení placené služby BNET E-MAIL HOSTING:

Služba e-mail hosting znamená, že máte svou vlastní doménu umístěnou na serverech naší společnosti a platíte si službu pro správu svých e-mailových účtů. Tato služba je určena především firmám a větším společnostem.

SMTP nastavení pro "BNET E-MAIL HOSTING"

platí pouze pro e-mailové účty, které jsou hostovány na serverech BNET


Server pro příchozí poštu:

  • Protokol: IMAP
  • Adresa: imap.bnet-internet.cz
  • Port: 993 (šifrované spojení SSL)

Server pro odchozí poštu:

  • Protokol: SMTP
  • Adresa: smtp.bnet-internet.cz
  • Port: 465 (šifrované spojení SSL)

Dále je nutné zapnout funkci "SMTP autentifikace" (ověřování uživatelského jména a hesla na SMTP serveru).

Pokud vás více zajímá problematika nastavení SMTP a e-mailu obecně, můžete se podívat zde a dozvíte se více.

 


 


NTP

Co je NTP a proč je nutné ho mít správně nastaven?

NTP je protokol k synchronizaci vnitřních hodin počítačů, který zajišťuje, aby všechny počítače v síti měly stejný a přesný čas. Protokol pracuje s využitím jediného zdroje času, který umožňuje synchronizovat čas mezi všemi zařízeními, které jsou součástí sítě a byl navržen tak, aby odolával zpoždění následkem doručovaní paketů. NTP časové servery fungují všude kolem nás. Bezpečnostní kamery, bankomaty, radary na měření rychlosti a všechny další systémy, které se zabývají časově citlivými daty, jsou závislé na synchronizaci času.

Nastavení NTP v síti BNET

  • Doporučujeme: tik.bnet-internet.cz nebo tak.bnet-internet.cz
  • Lze použít také: ntp.nic.cz, tik.cesnet.cz, tak.cesnet.cz

Pokud vás více zajímá problematika nastavení NTP a času obecně, můžete se podívat zde a dozvíte se více.